Masopust
Masopust není církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře, takže jeho termín se určuje podle Velikonoc. Oslavu masopustu nutno hledat již v starořeckých a římských bakcháliích – tj. oslav boha vína a veselí Dionýsa.
Kdy masopust začíná?
Masopust začíná svátkem Tří králů a vrcholí masopustním úterým 40 dní před velikonočními svátky. Byla to doba, kdy se naši předci veselili a hodovali, pořádali zabíjačky, pekli koblihy, dojídali vše mastné a tučné. Tradičně masopust spadá do období zimy, kdy tučnější stravu potřebujeme a nemáme problém ji strávit.
Je to krátké období před začátkem postní doby, kdy se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, plesy, hostiny a maškarní průvody. Tyto maškarní průvody byly pro toto období tak typické, hlavně ty kolem Hlinska, že byly zapsány jako naše duchovní historické bohatství do památek Unesca.
Naši předci ale nikdy po masopustu nevynechali ještě mnohem důležitější období pro své zdraví a to 40-ti denní půst, který se držel až do Velikonoc. Bylo to také období, kdy se zásoby jídla již tenčily, a proto se jídlem přirozeně šetřilo. Nejdřív se tedy v zimě hodovalo a pak se na jaře 40 dní postilo = maso půst. Půst od masa a tučného a těžkého jídla.